Powieść, w której ważniejsza jest warstwa językowa

Powieść, w której ważniejsza jest warstwa językowa

Dorota Masłowska powraca z nową powieścią. Ta kontrowersyjna polska autorka raz jeszcze stawia na nietypowy sposób narracji, który wywołać może w odbiorcach skrajne opinie. Jej inni ludzie to książka świeża, odważna, ale i niezwykłe czuła. Trafiamy w niej do zamkniętego świata, w którym bohaterowie gubią się, znajdują, szukają innych, ale i siebie. Do jakich odbiorców trafi tekst Masłowskiej? Czy jest to najlepsza jak dotąd powieść tej autorki?

Inni ludzie w starym świecie

W Innych ludziach trafiamy do brudnego i przepełnionego przemocą miasta. Każdy tu do czegoś dąży, z mniejszym lub lepszym skutkiem. Świat bogaczy miesza się ze światem biednych. Prawo z bezprawiem. Dobro ze złem. Masłowska świetnie lawiruje pomiędzy tymi skrajnościami, prezentując nam pełną uroku, ale i wulgarności historię. To, co od razu się rzuca w oczy w przypadku jej nowej powieści, to niezwykła autentyczność postaci. Te emanują życiową energią i sprawiają wrażenie bohaterów, którzy są odzwierciedleniem faktycznych ludzi. Niemniej jednak Inni ludzi to w pełni fikcyjna powieść. Po raz kolejny widać tutaj talent Doroty Masłowskiej do pisania niezwykle realistycznego. Jej bohaterowie posługują się językiem potocznym, chwilami ulicznym, co sprawia, że już sama warstwa językowa kreuje w historii wyraźne napięcie.

Język jako główny bohater

Dorota Masłowska przyzwyczaiła już swoich odbiorców do tego, że nie chodzi utartymi ścieżkami. Inni ludzie są tego kolejnym potwierdzeniem. Autorka zdaje się stawiać na coraz bardziej wyraziste, a przy tym i kontrowersyjne środki wyrazu. Jednak taki sposób pisania nie jest wyłącznie pustym ozdobnikiem, ale ma swój cel. W tym przypadku jest to głębsze zanurzenie się czytelnika w snutej przez Masłowską opowieści. Im większa imersja odbiorcy, tym większe poczucie spełnienia. Inni ludzie to z pewnością nie książka dla wszystkich, jednak jeśli mamy ochotę na eksperymentalną lekturę, to powieść Masłowskiej będzie strzałem w dziesiątkę.